
Régiség / antikvitás
Mire gondolunk, mit jelent maga a szó?
Az antik szó jelentése:
Az antique francia szó amely viszont a latin antiquus vagy anticus szóból ered. Jelentése: régi, a régmúltban keletkezett, öreg, tiszteletre méltó.
Az ókori görög vagy római társadalmi renddel, művészettel, kultúrával kapcsolatos, onnan vagy abból származó, rá vonatkozó.
Az antik művészet újbóli felfedezése a reneszánsz idején történt. Az antik építészet stílusjegyei különösen a 19. századi klasszicista stílusú épületekben ismerhetőek fel.
Régi stílusú (műtárgy, műalkotás), ami nem jellemző a modern korra. Régebbi korban, annak művészeti stílusában készült, ódon.

Antik bútorok, csillárok
• Két antik bútordarab soha nem lehet teljesen egyforma;
• Az antik bútornak stílus tisztának kell lennie, vagyis jellegzetes képviselőjének kell, hogy legyen a korának;
• Az antik bútor igazi történelmi, és szentimentális értékkel bíró berendezési tárgy, amely rejtett történettel rendelkezik;
• Az antik bútor nemcsak egy újabb bútordarab, hanem egy műalkotás is, így kettős értéket képvisel

Milyen esztétikai díszítőelemekkel találkozhatunk egy antik bútoron?
- Az antik bútorokra általánosságban elmondható, hogy a legtöbb fényesre csiszolt felülettel rendelkezik;
- A ma divatos modern bútorokkal ellentétben viszonylag hosszú, sok esetben faragott lábakon állnak;
- Öntött, metszett, festett, vagy ólomüvegek is díszíthetik;
- Részletgazdag fafaragások lelhetőek fel rajtuk különböző mértékben;
- Rézveretekkel, és kovácsoltvas vasalatokkal láthatják el őket;
- Intarzia betétek, és arany intarzia berakások ékesíthetik őket;
Festmény
Van egy szép festménye, képkerete?
Mutassa meg nekünk!
Mi befolyásolja az antik festmények értékét?
- Az alkotói korszak
- A festmény témája
- A keret és a festmény állapota

Porcelán, kerámia
Készpénzben vásárolunk elsősorban hazai porcelánokat, komplett ét és teás készleteket, süteményes tálakat,vázákat dísztárgyakat!
A leghíresebb gyárak, manufaktúrák porcelánjait keressük, mint Herendi, Zsolnay, Hollóházi.
A porcelánt Kína Honan tartományában találták fel a Tang-dinasztia idején, majd a technika igazán népszerűvé a 14. századtól a Császári Porcelánkészítő Manufaktúrában vált. A kínai udvar számára készített pikkelyszerű, narancshéj-hatást nyújtó mázas darabok a 15. században jelentek meg. Az első kínai porcelántárgyakat a középkori keresztes lovagok hozták el Európába, ahol azok hamarosan rendkívül népszerűek lettek.
Magyarországon a porcelán gyártása viszonylag későn, csak a 19. században indult meg. Az első porcelángyárat 1827-ben alapította Bretzenheim Ferdinánd regéci birtokán, Telkibányán. Az első termékek a schlaggenwaldi-elbogeni hatást tükrözték. Negyvenkétféle edényt gyártanak a helybeli kaolinból. A formák között megtaláljuk a magyar népi alakokat is, például a kulacsot. A máz eleinte zöldesfehér volt, ezt később fehérre változtatták. A porcelánt eleinte hidegen festették.


A legjelentősebb magyar porcelángyár a herendi, amit 1826-ban alapított Stingl Vince. A herendi gyár kedvelt készítményei általában barokk és empire formavilágúak.
A világhírű pécsi Zsolnay-gyár 1926-ban tért át a használati porcelán tömeggyártására. A gyár jele – többek között – a zöld öttorony, alatta kurzív blokkbetűs “Zsolnay Pécs” felirat, majd pajzsban három kispajzs “Zsolnay Pécs” és “Made in Hungary” felirattal.